Prof. Nowak-Far zagląda do papieskiego portfela. O euro w Watykanie

Prof. Nowak-Far zagląda do papieskiego portfela. O euro w Watykanie

Prof. Artur Nowak-Far przypomina na łamach „Gazety Wyborczej”, że euro w Watykanie wprowadził do obiegu Jan Paweł II, który był orędownikiem Unii Europejskiej.

Wielu Polaków odbyło pielgrzymkę do Rzymu. Ważnym punktem jej programu było najpewniej spotkanie z papieżem. Być może, jedną z ciekawszych pamiątek z takiej pielgrzymki jest watykańska moneta euro np. z wizerunkiem Św. Jana Pawla II, Benedykta XIV, albo obecnego papieża – Franciszka. Nic w tym dziwnego. Euro w Watykanie wprowadził do obiegu właśnie Papież-Polak, który – jak powszechnie wiadomo – był wielkim orędownikiem pogłębienia współpracy narodów europejskich w ramach Unii Europejskiej.

W Watykanie pieniądz euro jest w obiegu od samego początku jego funkcjonowania w samej Unii Europejskiej. Przyjęcie euro jako waluty w Watykanie bierze się nie tylko z woli wsparcia w ten sposób idei zwiększenia współpracy narodów, ale także z chęci kontynuowania relacji monetarnych z Republiką Włoską. Pierwotnie owe relacje były uregulowane ogólnie w Układach Laterańskich z 1929 r. Od 1991 r. jej dokładniejsze zasady określiła specjalna Konwencja monetarna zawarta przez Stolicę Apostolską z Włochami, co skutkowało tym, że Watykan emitował swoje własne liry, które miały stały parytet 1:1 wobec lira włoskiego.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu Prof. Artura Nowak-Fara w zakładce „Artykuły”.

Tekst ukazał się w „Gazecie Wyborczej” 22 lipca 2023 r.

Prof. Artur Nowak-Far, ekonomista i prawnik, jest doradcą programowym ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej, profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Zachęcamy również do lektury naszego tekstu pt. „Kraje przyjmują euro za dobrą monetę, czyli przegląd narodowych monet euro„.