5 ciekawych artykułów o euro, które warto przeczytać

5 ciekawych artykułów o euro, które warto przeczytać

Polska zobowiązała się do przyjęcia euro w wyniku ogólnopolskiego referendum w 2003 r. Tę kwestię chętnie podejmują różni publicyści, dziennikarze i naukowcy. Prowadzone  są również regularne badania opinii czy te, w których analizowane są skutki wprowadzenia wspólnej waluty. Ponieważ wstąpienie Polski do strefy euro to już nie jest kwestia “czy”, a “kiedy”, warto wiedzieć o tym procesie jak najwięcej. Zachęcamy więc do lektury pięciu, naszym zdaniem, najciekawszych artykułów.

 

    1. Czas wrócić do dyskusji o przyjęciu europejskiej waluty


Jednym z najciekawszych artykułów o euro jest tekst prof. Artura Nowak-Fara, doradcy programowego ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej – „Czas wrócić do dyskusji o przyjęciu europejskiej waluty”, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej” w czerwcu 2023 roku.

Ekspert dokładnie analizuje korzyści wynikające z przyjęcia euro przez Polskę, zwracając jednocześnie uwagę na negatywny wpływ odsuwania zmiany waluty w czasie. Podkreśla, że na euro zgodziliśmy się już w 2003 roku, akceptując traktat akcesyjny w referendum. Prof. Nowak-Far obala również najpopularniejsze mity na temat euro, między innymi ten o rzekomym „kryzysie euro”. Jakie dokładnie argumenty za euro przedstawia autor artykułu? Dowiedz się, klikając w powyższy link.

2. Wszystkie polskie rządy powinny obierać kurs na euro

Artykuł Piotra Skwirowskiego opublikowany 2 stycznia 2024 r. w “Rzeczypospolitej” jest odzwierciedleniem głosu ekonomistów, przedsiębiorców i ekspertów w zakresie gospodarki na temat euro.

Autor przedstawia potencjalne korzyści z obecności Polski w strefie euro, zwracając szczególną uwagę na to, co w tym celu powinien zrobić nowy rząd. Przywołani eksperci porównują euro np. do szczepionki: jak zauważa Łukasz Bernatowicz ze Związku Pracodawców Business Centre Club, wspólna waluta może być szczepionką dla Polski, która ochroni nas przed różnymi szokami zewnętrznymi. Kwestia przyjęcia euro jest stawiana jako ponadpartyjna – “Wszystkie polskie rządy powinny obierać kurs na euro” – czytamy.

3. Eurostrachy na Lachy. Nie bójmy się wspólnej waluty

Witold Gadomski, w ramach prowadzonego przez Fundację Wolności Gospodarczej i “Gazetę Wyborczą” cyklu #OkiemLiberała, obala jeden z największych i najbardziej popularnych mitów na temat euro – mit o szybkim wzroście cen na skutek zmiany waluty.

Jak w maju 2023 r. zaznaczył dziennikarz, we wszystkich badaniach opinii publicznej widać, że największą obawą wobec euro jest to, że po jego wprowadzeniu wystąpi w Polsce rekordowa drożyzna. Taka obawa jest oczywiście nieuzasadniona, co potwierdzają dane i doświadczenia innych krajów. Autor przedstawia przykłady państw, które dołączyły do strefy euro i rzekomo miały doświadczyć wzrostu cen, a w rzeczywistości do tego nie doszło.

4. Watykan jest częścią strefy euro od momentu jej powstania

Kolejny artykuł prof. Nowak-Fara, tym razem z lipca 2023 r., przedstawia, w bardzo ciekawy sposób, stosunek Watykanu do euro, a także interesujący polski kontekst: okoliczności jego wprowadzenia przez papieża Jana Pawła II.

Watykan, mimo że nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ma prawo do emitowania własnych monet euro. Robi to na podstawie traktatu, którego szczegóły opisuje artykuł. Oprócz ciekawej sytuacji prawnej euro w Watykanie, ekspert przedstawia skutki jego wprowadzenia, zwłaszcza te kulturalne. Kolejny raz prowadzą one do ważnego wniosku – warto być w strefie euro, co dostrzegają także papieże.

5. Strefa euro ma o połowę mniejszą inflację niż Polska. Czy nie pora na euro także u nas?

Ostatni z proponowanych tekstów porusza temat inflacji w Polsce i w strefie euro. W rozmowie z lipca 2023 r., “Interii Biznes” z Markiem Tatałą z Fundacji Wolności Gospodarczej pada odpowiedź na pytanie, dlaczego inflacja w państwach, które mają euro, jest o wiele niższa niż w Polsce.

Artykuł dziennikarza Wojciecha Szeląga zwraca uwagę na wiele korzyści wynikających z obecności w unii walutowej. Oprócz niższej inflacji, mówi także o korzyściach politycznych i poprawie bezpieczeństwa. Co więcej, porusza temat konieczności informowania obywateli na temat euro – zbyt mało informacji na temat wspólnej waluty w przestrzeni publicznej może być jednym z powodów wstrzemięźliwości przed jej wprowadzeniem w Polsce.