EuroTok. Młodzi poznają przyszłą polską walutę
Jakie są korzyści i koszty przyjęcia euro? EuroTok to projekt Centrum Stosunków Międzynarodowych, mający na celu upowszechnianie informacji na temat euro wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. W 2023 roku eksperci CSM przeprowadzili zajęcia dla ponad 200 młodych osób – przyszłych użytkowników nowej waluty w Polsce.
W ramach projektu, stworzono konspekt lekcji i prezentację, na podstawie których przeprowadzone zostały zajęcia w 20 warszawskich szkołach. Zajęcia objęły również dyskusję wśród uczestników i zapewniły pole do wyrażania własnych opinii. Inicjatorzy zamieścili także krótką wersję lekcji w Internecie:
Porozmawiajmy o euro. Zobacz krótką lekcję o euro na kanale YouTube CSM>>
Powrót do debaty
– 74% obywateli państw które posiadają euro, jest zadowolonych ze wspólnej waluty. Najwyższy czas, żeby do nieco zapomnianej debaty dołączyła również Polska, zwłaszcza że dziś trzeba już mówić o Euro 2.0. Od czasu kryzysu finansowego 2010 r. euro znacząco się zmieniło i otoczyło siecią instytucji, które razem tworzą zaawansowany i kompleksowy projekt integracyjny, największy od czasu powstania Wspólnego Rynku UE – pisali organizatorzy projektu. Ich zdaniem w Polsce brakuje poważnej debaty na temat euro. – Jest potrzeba przygotowania młodych ludzi, przyszłych wyborców w wyborach europejskich i referendach, do świadomego uczestnictwa w takiej debacie – zwracali uwagę.
Elementem projektu było również opracowanie gotowego webinarium dla nauczycieli, a także zainicjowanie debaty na temat euro na “TikToku” – medium społecznościowym, na którym młodzież jest najbardziej aktywna i z którego czerpie wiedzę o świecie. Jedno z pytań zadanych na platformie było co powinno się znaleźć na awersie polskiego euro (każde z państw strefy euro ma prawo do umieszczenia wybranego symbolu na jednej ze stron monet).
Młodzi sprawdzają wiedzę o euro
Eksperci CSM przygotowali także specjalny quiz dla osób, które uczestniczyły w lekcjach. Zachęcamy do przejrzenia materiałów i zmierzenia się z pytaniami:
- Ile państw UE ma wspólną walutę euro?
- Który kraj dołączył do strefy euro w 2023 roku?
- Wymień 3 korzyści z przyjęcia euro.
- Wymień 3 koszty związane z przyjęciem euro.
- Co oznacza termin „acquis communautaire”?
- Który kraj zamierza dołączyć do strefy euro w 2025 roku?
- Które państwo członkowskie UE ma traktatową zgodę na utrzymanie własnego pieniądza?
- Co jest pokazane na banknocie 20 euro?
- Jaki kraj wykorzystuje symbol narodowy na monecie euro?
- Kiedy wprowadzono euro?
Więcej informacji i materiały są dostępne na stronie internetowej projektu>>
Projekt został dofinansowany przez Fundację Wolności Gospodarczej.