Prof. Nowak-Far w programie “WP Newsroom” namawia do obrania kursu na euro

Prof. Nowak-Far w programie “WP Newsroom” namawia do obrania kursu na euro

Prof. Artur Nowak-Far w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą komentował m. in. pożyczkę na zakupy militarne od USA i apel prezydenta Andrzeja Dudy do państw NATO o podniesieniu PKB na obronność. Przedstawił także jednoznaczne stanowisko na temat przyjęcia euro w Polsce.

Jak podkreślał ekspert z Kolegium Gospodarki Światowej SGH i doradca programowy ds. euro w FWG nasz kraj mógłby na wprowadzeniu euro sporo zyskać. Jego zdaniem to jest polska racja stanu. – Wprowadzenie euro zwiększyłoby bezpieczeństwo Polski. Każde zwiększenie naszego powiązania ze społecznością państw praworządnych, sojuszniczych i nam przyjaznych, jest rzeczą dobrą – nawiązywał do wydarzeń geopolitycznych. Zdaniem prof. Nowak-Fara korzyści dla Polski mogłyby rozpocząć się już od momentu ogłoszenia odejścia od złotego.

Doradca programowy ds. euro w FWG wskazał na zalety takiej decyzji i wiążącą się z tym potrzebą spełnienia kryteriów przyjęcia do strefy euro. – Nie widzę powodu, dlaczego nie mielibyśmy wejść na drogę do euro. Nawet jeśli ktoś jest w tym temacie wstrzemięźliwy, to jednak euro jest dla Polski dobre. To się wiąże z naprawą finansów publicznych, zapewnieniem większej przejrzystości, zapewnieniem bardziej prawidłowego zarządzania długiem publicznym, pilnowaniem deficytu – wyliczał.

Polska silniejsza w zakresie finansów jest także silniejsza militarnie, jest atrakcyjniejszym partnerem na świecie, także w zakresie kredytowania wydatków obronnych – dodawał ekspert. Jak jednak zaznaczył, diabeł tkwi w szczegółach. – Jesteśmy w ryzach Brukseli, ale one są teraz mniej wymagające dla rządu, m.in., w kwestii procedury nadmiernego deficytu. Lepiej mieć zdrowe finanse publiczne bez taryfy ulgowej. Wejście do strefy euro oznacza przyjście na duży poziom rzetelności w tym zakresie – wyjaśniał prof. Nowak-Far.

Cała rozmowa jest dostępna na kanale Wirtualna Polska News na YouTube.