Kraje przyjmują euro za dobrą monetę, czyli przegląd narodowych monet euro

Kraje przyjmują euro za dobrą monetę, czyli przegląd narodowych monet euro

Euro zostało stworzone jako wspólna waluta dla Unii Europejskiej. Ideą stworzenia unii monetarnej było umożliwienie krajom UE zmniejszenia barier w handlu między nimi. Kraje w unii monetarnej zdecydowały się na wspólne prowadzenie polityki pieniężnej. Był to ambitny plan przynoszący korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Pomimo, że euro powstało jako waluta Unii Europejskiej, istnieją też państwa posługujące się nią, nie będąc w UE i nie należąc do strefy euro, są to Andora, Kosowo, Czarnogóra, Monako, San Marino i Państwo Watykańskie.

Projektowanie nowych walut jest wyzwaniem, ponieważ każda z nich powinna odzwierciedlać kulturę danego kraju na tyle głęboko, aby obywatele je zaakceptowali jako autentyczną reprezentację ich tożsamości narodowych. Emisja i bicie monet euro i eurocentów należy do kompetencji banków centralnych poszczególnych krajów strefy euro. EBC określa jedynie zasady i zatwierdza wielkość emisji na wniosek emitenta, a samemu emituje jedynie banknoty euro.

Z tego powodu moneta każdego państwa członkowskiego strefy euro ma swój własny wzór. Zgodnie z Dziennikiem Urzędowym Unii Europejskiej oraz tradycją numizmatyczną, awers określa kraj emitenta. W przypadku monet euro awersem jest strona narodowa, która przedstawia wybrany motyw danego kraju, jak na przykład jego symbol, herb, a nawet personifikację natury. Wzory tych monet różnią się znacznie w zależności od kraju, nadając każdej z nich niepowtarzalny wygląd. Bardzo często zdarza się powtarzanie motywów, które znajdowały się wcześniej na monetach narodowych.

Rewersem monet euro jest strona wspólna, przedstawiająca nominał, na tle różnych map Europy. 2€, 1€ oraz 50, 20 i 10 centów ukazują schematyczną mapę Unii Europejskiej sprzed rozszerzenia z maja 2004 r., a jeśli monetę wyemitowano po 1 stycznia 2007 r. – mapę całej Europy. Monety z Włoch (w tym także z San Marino i Watykanu) oraz z Austrii i Portugalii przedstawiają nowszy motyw dopiero od 2008 roku. 5 centów, 2 centy i 1 cent ukazują Europę na mapie świata obok Afryki i Azji. Wzory strony wspólnej zaprojektował Belg Luc Luycx, przez co znajdują się na nim jego inicjały „LL”.

Jedno euro dzieli się na 100 centów – bitych jest osiem rodzajów monet: 1 cent, 2 centy, 5 centów, 10 centów, 20 centów, 50 centów, 1 euro i 2 euro. Wszystkich monet można używać w całej strefie euro.

 

W ramach kampanii “Kurs na euro” przygotowaliśmy przegląd narodowych stron monet euro w krajach posługujących się tą walutą.

Mamy nadzieję, że posłużą one, jako inspiracja dla polskich symboli, które zostaną w przyszłości wykorzystane do wybicia na narodowym euro.

 

Andora

30 czerwca 2011 Andora zawarła z Unią Europejską układ monetarny, na mocy którego może stosować euro jako swoją oficjalną walutę i emitować własne monety euro. Na wszystkich monetach widnieje 12 gwiazd z flagi Unii Europejskiej. Motywem monety 1 euro jest Casa de la Vall – dawna siedziba parlamentu, budynek o znaczeniu kulturalnym i historycznym.

Nominał Motyw
1 cent  

Kozica pirenejska i sęp brodaty

2 centy
5 centów
10 centów  

Kościół w Santa Coloma

20 centów
50 centów
1 euro Casa de la Vall
2 euro Herb Andory

 

Austria

Austria postanowiła w swojej serii monet przedstawić motywy kwiatowe, zabytki architektury i słynne postacie z historii kraju. Projekty wybrało narodowe jury, na podstawie wyników sondażu opinii publicznej. Moneta 2€ przedstawia portret pacyfistki Berthy von Suttner. Na monecie 1€ widnieje podobizna Wolfganga Amadeusza Mozarta, wielkiego kompozytora austriackiego. Motywem monet 50, 20 i 10 centów są słynne budowle wiedeńskie, kolejno: pawilon Secesji, pałac Belweder i katedra św. Szczepana. Monety 5 centów, 2 centy i 1 cent przedstawiają kwiaty alpejskie: pierwiosnka, szarotkę i goryczkę.

Nominał Motyw
1 cent Goryczka alpejska
2 centy Szarotka alpejska
5 centów Pierwiosnek alpejski
10 centów Katedra św. Szczepana w Wiedniu (przykład architektury gotyckiej)
20 centów Belweder w Wiedniu (przykład architektury barokowej)
50 centów Budynek Secesji w Wiedniu (przykład archiktektury secesyjnej)
1 euro Wolfgang Amadeusz Mozart
2 euro Bertha von Suttner

 

Belgia

Monety belgijskie przedstawiają wizerunek króla Filipa i jego monogram – wielkie litery „FP” pod koroną – otoczone 12 gwiazdami Unii Europejskiej.

Nominał Motyw
1 cent  

 

 

Wizerunek i monogram króla Filipa

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Chorwacja

Chorwacja wybrała cztery projekty narodowej strony monet euro. Wszystkie zawierają w tle charakterystyczny motyw chorwackiej szachownicy. Na wszystkich monetach widnieje też 12 gwiazd z flagi Unii Europejskiej. Moneta 1 euro przedstawia kunę z szachownicą w tle. Kuna to niewielki ssak, od którego pochodzi nazwa byłej waluty Chorwacji.

Nominał Motyw
1 cent Połączone ze sobą litery H i R pisane głagolicą
2 centy
5 centów
10 centów Nikola Tesla
20 centów
50 centów
1 euro Kuna
2 euro Zarys terytorium Chorwacji

 

Cypr

Na monetach 2€ i 1€ widnieje charakterystyczny przykład cypryjskiej sztuki prehistorycznej – bożek w kształcie krzyża pochodzący z epoki miedzi (3000 lat p.n.e.). Przypomina on, że Cypr był ważnym ośrodkiem cywilizacji i kultury starożytnej. Na monetach 50, 20 i 10 centów widnieje statek kupiecki z Kirenii z IV wieku p.n.e., który symbolizuje wielowiekową tradycję żeglarską Cypru i znaczenie wyspy jako ośrodka handlowego. Na monetach 5 centów, 2 centy i 1 cent przedstawiono muflony – występujący na wyspie gatunek dzikiej owcy. Motyw ten symbolizuje przyrodę Cypru.

Nominał Motyw
1 cent Para muflonów, symbolizujących przyrodę Cypru
2 centy
5 centów
10 centów Kyrenia – okręt symbolizujący tradycję żeglarską Cypru
20 centów
50 centów
1 euro Figurka z epoki miedzi, uznawana za ikonę sztuki prehistorycznej Cypru
2 euro

 

Estonia

Monety estońskie wszystkich nominałów mają ten sam wzór: przedstawiają kontury Estonii i słowo „Eesti” – nazwę tego kraju po estońsku.

Nominał Motyw
1 cent  

 

 

Mapa Estonii i napis Esti – nazwa państwa w języku estońskim

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Finlandia

Finlandia wybrała trzy projekty wzorowane na motywach występujących wcześniej na monetach narodowych. Moneta 2€ przedstawia kwiaty i owoce maliny moroszki, a moneta 1€ – dwa łabędzie w locie. Na monetach 50, 20, 10, 5 centów, 2 centy i 1 cent widnieje Godło Finlandii – lew heraldyczny.

Nominał Motyw
1 cent  

Godło Finlandii

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro Łabędzie lecące nad jeziorem – symbol fińskiego krajobrazu
2 euro Owoce i kwiaty maliny moroszki

 

Francja

We Francji rozpatrywano ponad 1200 projektów narodowej strony monet euro z pierwszej serii. Jury konkursu pod przewodnictwem ministra ds. gospodarki i finansów wybrało trzy projekty, każdy dla kilku nominałów. Na monetach 2 € i 1 € widnieje drzewo jako symbol życia, ciągłości i wzrostu. Otacza je hasło Republiki „liberté, égalité, fraternité” (wolność, równość, braterstwo). Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają klasyczny motyw siejącej kobiety, a monety 5 centów, 2 centy i 1 cent – dziewczęcą postać Marianny, symbol Republiki Francuskiej.

Nominał Motyw
1 cent Współczesna wersja „Marianny” – postać symbolizująca rewolucję francuską
2 centy
5 centów
10 centów Współczesna wersja „La Semeuse” na motywach działa Oscara Roty
20 centów
50 centów
1 euro Dąb i gałązki oliwne otoczone napisem „LIBERTE EGALITE FRATERNITE”
2 euro

 

Grecja

Minister gospodarki narodowej i prezes banku centralnego Grecji wybrali projekty greckich monet euro spośród propozycji przedstawionych przez narodową komisję złożoną z ekspertów technicznych i artystów. Na monecie 2 € widnieje scena z mozaiki spartańskiej przedstawiającej Europę, postać z mitologii greckiej, od której pochodzi nazwa naszego kontynentu. Moneta 1 € ukazuje sowę, motyw skopiowany z antycznej ateńskiej monety o nominale 4 drachm. Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają wizerunki słynnych Greków, odpowiednio z początku XX oraz z XIX i XVIII wieku, natomiast na monetach 5 centów, 2 centy i 1 cent widnieją kolejno tankowiec, korweta i ateńska trirema.

Nominał Motyw
1 cent Triara – okręt z V w. p.n.e. użyty podczas Bitwy pod Salaminą
2 centy Korweta – okręt z XIX w. wprowadzony podczas greckiej wojny o niepodległość
5 centów Współczesny tankowiec dalekomorski
10 centów Rigas Welestinlis – grecki rewolucjonista
20 centów Joanis Kapodistrias – pierwszy prezydent
50 centów Elefterios Wenizelos – siedmiokrotny premier i reformator
1 euro Sowa – symbol mądrości bogini Ateny
2 euro Bóg Zeus przybrawszy postać byka uprowadza Europę, młodą kobietę.

 

Hiszpania

Na monetach 2€ i 1€ znajduje się podobizna króla Filipa VI Burbona. Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają Miguela Cervantesa, ojca literatury hiszpańskiej, w hołdzie dla uniwersalizmu tego autora i jego dzieła. Na monetach 5 centów, 2 centy i 1 cent widnieje katedra w Santiago de Compostela, cel pielgrzymek z całego świata.

Nominał Motyw
1 cent Katedra w Santiago de Compostela
2 centy
5 centów
10 centów Miguel de Cervantes – autor “Don Kichota”
20 centów
50 centów
1 euro Filip VI Burbon – panujący król
2 euro

 

Holandia

W pierwszej serii monet holenderskich wykorzystano dwa projekty, oba przedstawiające profil królowej Beatrix. Na monetach 2 € i 1 € słowa „Beatrix Koningin der Nederlanden” (Beatrix Królowa Holandii) umieszczono po prawej stronie, a na monetach 50, 20, 10, 5 centów, 2 centy i 1 cent – wokół wizerunku królowej. Druga seria przedstawia wizerunek króla Wilhelma Aleksandra i napis w języku niderlandzkim “Willem-Alexander Koning der Nederlanden (WIlhelm Aleksander król Niderlandów).

Nominał Motyw
1 cent  

 

Prawy profil Wilhelma Aleksandra – panującego króla

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Irlandia

Strona narodowa wszystkich monet irlandzkich jest jednakowa i przedstawia harfę celtycką, tradycyjny symbol Irlandii. Nazwę kraju – Éire – podano w języku irlandzkim.

Nominał Motyw
1 cent  

 

 

Godło Irlandii oraz słowo ÉIRE – nazwa kraju w języku irlandzkim

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Litwa

Litewskie monety euro przedstawiają godło Litwy – Pogoń, nazwę kraju „LIETUVA” i rok emisji „2015”. Widnieje też na nich 12 gwiazd z flagi Unii Europejskiej.

Nominał Motyw
1 cent  

 

Pogoń z litewskiego herbu oraz słowo LIETUVA – nazwa kraju w języku litewskim

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Luksemburg

Monety przedstawiają podobiznę wielkiego księcia Henryka. Nazwę kraju – Lëtzebuerg – podano w języku luksemburskim.

Nominał Motyw
1 cent  

Profil Henryka – panującego wielkiego księcia
oraz słowo Lëtzebuerg – nazwa kraju w języku luksemburskim

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Łotwa

Moneta 1 euro przedstawia dziewczynę w łotewskim stroju ludowym. Ten motyw pochodzi ze srebrnej monety 5-łatowej (wcześniejsza moneta łotewska) z roku 1929.

Nominał Motyw
1 cent Mały herb Łotwy oraz napis LATVIJA – nazwa kraju w języku łotewskim
2 centy
5 centów
10 centów Wielki herb Łotwy oraz napis LATVIJA
20 centów
50 centów
1 euro Popiersie kobiety w ludowym stroju – alegoria Republiki Łotewskiej
2 euro Wzór z monety 1 euro oraz napis DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU (Boże błogosław Łotwę)

 

Malta

Na monetach 2 € i 1 € widnieje ośmiorożny krzyż – symbol zakonu kawalerów maltańskich, który w latach 1530–1798 panował na wyspie. Wtedy ten krzyż zaczął być kojarzony z Maltą, a dziś często określany jest mianem krzyża maltańskiego. Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają godło Malty – tarczę herbową, na której widnieje flaga państwa. Monety 5 centów, 2 centy i 1 cent przedstawiają ołtarz prehistorycznej świątyni należącej do kompleksu Mnajdra, zbudowanego ok. 3600 r. p.n.e. na wzniesieniu nad brzegiem morza.

Nominał Motyw
1 cent Świątynia Mnajdra
2 centy
5 centów
10 centów Godło Malty
20 centów
50 centów
1 euro Krzyż maltański
2 euro

 

Monako

Na monetach 2€ i 1€ widnieje portret księcia Alberta II. Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają monogram księcia Alberta, a monety 5 centów, 2 centy i 1 cent – herb panujących książąt Monako.

Nominał Motyw
1 cent  

Herb panujących książąt Monako

2 centy
5 centów
10 centów  

Monogram panującego księcia Alberta II

20 centów
50 centów
1 euro Panujący książe Albert II
2 euro

 

Niemcy

W Niemczech przedstawiciele rządu i eksperci z dziedziny numizmatyki wybrali trzy różne projekty monet euro. Na monetach 2 € i 1 € figuruje orzeł, tradycyjny symbol państwowości Niemiec. Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają Bramę Brandenburską, symbolizującą podział i ponowne zjednoczenie Niemiec. Na monetach 5 centów, 2 centy i 1 cent widnieje gałązka dębu, przypominająca motyw na dawnych niemieckich fenigach.

Nominał Motyw
1 cent  

Gałązka dębu – dawny motyw na monetach zdawkowych marki niemieckiej

2 centy
5 centów
10 centów  

Brama Brandenburska – symbol podziału i ponownego zjednoczenia Niemiec

20 centów
50 centów
1 euro Orzeł – symbol suwerenności
2 euro

 

Portugalia

W środkowej części wszystkich monet znajdują się pieczęcie pierwszego króla Portugalii, Afonso Henriquesa, oraz nazwa kraju – Portugal. Pieczęć na monetach 2 € i 1 € pochodzi z 1144 r., na monetach 50, 20 i 10 centów – z 1142 r., a na monetach 5 centów, 2 centy i 1 cent – z 1134 r. Wokół pieczęci widnieją wizerunki zamków i tarcz herbowych z godła kraju w otoczeniu dwunastu gwiazd Unii Europejskiej.

Nominał Motyw
1 cent Pierwsza pieczęć królewska z 1134 roku
2 centy
5 centów
10 centów Pieczęć królewska z 1142 roku
20 centów
50 centów
1 euro Zamek warowny oraz herb Portugalii z pieczęcią królewską z 1144 roku
2 euro

 

San Marino

Moneta 2€ ukazuje ratusz Palazzo Pubblico, a 1€ – herb Republiki. Na monecie 50 centów widnieją trzy wieże: Guaita, Cesta i Montale. Moneta 20 centów przedstawia wizerunek św. Maryna wzorowany na obrazie ze szkoły Guercino, a na monecie 10 centów widnieje bazylika św. Maryna. Motywem monet 5 centów, 2 centy i 1 cent są kolejno pierwsza wieża (Guaita), Statua Wolności i trzecia wieża (Montale).

Nominał Motyw
1 cent Trzecia wieża Il Montale
2 centy Statua Wolności
5 centów Pierwsza wieża La Guaita
10 centów Bazylika św. Maryna
20 centów Św. Marinus – legendarny założyciel państwa
50 centów Trzy wieże – La Guaita, La Cesta i Il Montale
1 euro Herb San Marino
2 euro Palazzo Publico – siedziba rządu

 

Słowacja

Monety 2€ i 1€ przedstawiają podwójny krzyż na trójwzgórzu. Motyw ten pochodzi z godła Słowacji. Na monetach 50, 20 i 10 centów ukazano zamek w Bratysławie oraz godło kraju. Monety 5 centów, 2 centy i 1 cent przedstawiają godło kraju oraz tatrzański szczyt Krywań, symbol państwowości Słowacji.

Nominał Motyw
1 cent  

Góra Krywań w Tatrach Wysokich

2 centy
5 centów
10 centów  

Zamek w Bratysławie

20 centów
50 centów
1 euro Herb Słowacji
2 euro

 

Słowenia

Na monecie 2€ ukazana jest podobizna poety France Prešerena. Moneta 1 € przedstawia wizerunek Primoža Trubara, autora pierwszej książki wydrukowanej w języku słoweńskim. Na monecie 50 centów widnieje góra Triglav, a na monecie 20 centów – konie lipicańskie. Moneta 10 centów przedstawia niezrealizowany projekt parlamentu słoweńskiego autorstwa architekta Jože Plečnika. Na pozostałych monetach przedstawiono kolejno siewcę (5 centów), kamień koronacyjny władców Słowenii (2 centy) i bociana (1 cent).

Nominał Motyw
1 cent Bocian – motyw występujący wcześniej na słoweńskich tolarach
2 centy Kamień książęcy
5 centów Obraz „Siewiec” Ivana Grohara
10 centów Katedra Wolności – nigdy niewybudowany budynek parlamentu
20 centów Konie lipicańskie ze słoweńską nazwą rasy, Lipicanec
50 centów Góra Triglav z napisem Oj Triglav moj dom (Triglawie, mój domu)
1 euro Primož Trubar inskrypcją Stati inu obstati (Stać i wytrzymać)
2 euro Profil France Prešerena oraz pierwsze słowa hymnu Słowenii

 

Watykan

Wszystkie monety przedstawiają podobiznę panującego papieża oraz napis „Città del Vaticano”. W przeszłości wybijano także monety z wizerunkiem Papieża z Polski, Jana Pawła II.

Nominał Motyw
1 cent  

 

Inskrypcja Città del Vaticano (Państwo Watykańskie) i wizerunek panującego papieża

2 centy
5 centów
10 centów
20 centów
50 centów
1 euro
2 euro

 

Włochy

We Włoszech projekty monet euro zostały ocenione przez narodową komisję złożoną z ekspertów technicznych i artystów. Dla każdego nominału wybrano inny wzór. Wszystkie przedstawiają arcydzieła słynnych włoskich artystów. Moneta 2€ przedstawia portret Dantego pędzla Rafaela. Na monecie 1€ widnieje rysunek Leonarda da Vinci ukazujący idealne proporcje ludzkiego ciała. Monety 50, 20 i 10 centów przedstawiają kolejno posąg cesarza Marka Aureliusza, rzeźbę Umberta Boccioniego oraz „Narodziny Wenus” Botticellego. Pozostałe motywy to Koloseum (5 centów), wieża Mole Antonelliana (2 centy) oraz zamek Castel del Monte (1 cent).

Nominał Motyw
1 cent Zamek w Castel del Monte
2 centy Wieża Mole Antonelliana – symbol Turynu
5 centów Koloseum w Rzymie
10 centów Detal z obrazu „Narodziny Wenus” Sandro Boticellego
20 centów Rzeżba Umberto Boccioniego
50 centów Posąg konny Marka Aureliusza – rzymskiego cesarza
1 euro „Człowiek Witruwiański” Leonardo da Vinci
2 euro Portret Dantego Alighieri autorstwa Rafaela

 

Wszystkie te kraje mogą ponadto raz w roku wyemitować monetę okolicznościową o nominale 2 € ze specjalnym motywem narodowym. Monety okolicznościowe mają taką samą stronę europejską jak monety 2 € powszechnego obiegu i wykonane są z tego samego stopu. Są one prawnym środkiem płatniczym w całej strefie euro, co oznacza, że można się nimi posługiwać – i trzeba akceptować – na równi z monetami powszechnego obiegu.

Nasze podsumowanie pokazuje więc, że to mitem jest, że Polska rezygnując z własnych banknotów i monet, utraci część swojej narodowej tożsamości. Wręcz przeciwnie.

W strefie euro można używać wszystkich monet, niezależnie od tego w jakim kraju zostały zaprojektowane. Własne, polskie euro stanowi okazję do promocji naszej kultury w skali międzynarodowej. Czas więc, żeby Polska wreszcie obrała właściwy kurs – Kurs na euro!

 

Źródła:

https://www.ecb.europa.eu/euro/coins/1euro/html/index.pl.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Monety_euro

https://nowa.mojabrama.pl/2010-02/monety-euro

https://notafilia.pl/artykuly_monety_euro.html

https://www.euromonety.pl/index.php