Wyjazd za granicę? Warto mieć przy sobie euro

Wyjazd za granicę? Warto mieć przy sobie euro

Sezon urlopowy w pełni, a więc Polacy licznie wyjeżdżają za granicę. Z zazdrością mogą doświadczać silnej międzynarodowej pozycji euro, waluty już 20 państw Unii Europejskiej. Nawet w państwach, których walutą nie jest euro, mogli tam albo wymienić zabrane z kraju euro na walutę państwa, w którym gościli, albo wręcz po prostu zapłacić w euro za produkty i usługi. Prof. Artur Nowak-Far, doradca programowy ds. euro w Fundacja Wolności Gospodarczej, przytacza na łamach „Gazety Wyborczej” w jakich państwach zapłacimy wspólną walutą i zwraca uwagę, że jest ich więcej, niż tylko te w „eurozonie”.

W takich państwach jak np. Turcja euro jest przyjmowane powszechnie na równi z walutą rodzimą i dolarem. Jest to kwestią powszechnego zaufania do wspólnego europejskiego pieniądza.

W wielu państwach niebędących członkami Unii Europejskiej euro jest walutą narodową. Pielgrzymujący do Watykanu Polacy na pewno zwrócili uwagę, że euro jest tam walutą narodową Watykanu. Ba! Wszyscy papieże, począwszy od św. Jana Pawła II, emitują watykańskie monety euro. Własne monety euro emitują także Andora, Monako i San Marino. Euro jest też pieniądzem narodowym w Czarnogórze i Kosowie. Choć może to zaskakiwać, w zasadzie pieniądzem euro płacimy również w Bośni i Hercegowinie, a nawet w tak odległych i egzotycznych miejscach jak państwa środkowej Afryki, Komory czy Wyspy Zielonego Przylądka. We wszystkich tych państwach euro jest chętnie przyjmowane.

Euro czy miejscowa waluta? Wszystko jedno

Najważniejsze jest jednak to, że kurs waluty krajowej jest w tych państwach wobec euro sztywny. Oznacza to, że kupcom na starym mieście w Sarajewie jest obojętne, czy za to, co sprzedają, otrzymają zapłatę w euro czy w markach Bośni i Hercegowiny. Pewną ciekawostką jest to, że ze względu na regulacje prawne Bośni i Hercegowiny jej marki można traktować wręcz jako asygnaty na euro – wszystkie mają bowiem zabezpieczenie w rezerwach euro utrzymywanych w banku centralnym tego państwa.

Przeczytaj cały tekst prof. Nowak-Fara w zakładce „Artykuły”.

Tekst ukazał się w „Gazecie Wyborczej” 18 sierpnia 2023 r.

Prof. Artur Nowak-Far, ekonomista i prawnik, jest doradcą programowym ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej, profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.