„Czas wrócić do dyskusji o przyjęciu europejskiej waluty” – prof. Nowak-Far w rocznicę 20-lecia referendum do UE

„Czas wrócić do dyskusji o przyjęciu europejskiej waluty” – prof. Nowak-Far w rocznicę 20-lecia referendum do UE

Wejście do strefy euro leży w interesie Polski i jej obywateli, więc nie ma powodu, by wciąż to odsuwać – przekonuje prof. Artur Nowak-Far na łamach „Gazety Wyborczej”.

Na początku czerwca świętowaliśmy 20. rocznicę historycznego referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej, w którym Polki i Polacy znaczącą większością opowiedzieli się za integracją europejską. Wstępując w 2004 r. do Unii Europejskiej i wypełniając postanowienia traktatowe, powinniśmy również, jak prawie wszystkie państwa członkowskie, przyjąć wspólną walutę.

Niestety, w ostatnich latach kwestia euro nie jest pierwszorzędnym tematem debaty politycznej w naszym kraju. Ten brak jest poniekąd rezultatem powściągliwego zachowania ugrupowań politycznych. Te wiedzą bowiem, że jednolita waluta europejska przestała rozpalać emocje obywateli. W strefie euro panuje spokój – dawno nie słyszymy już alarmistycznych doniesień o „kryzysie euro”; nie ma również doniesień o jakichś szczególnie spektakularnych „sukcesach” euro.

Ów spokój powinien jednak zachęcić nas do dyskusji o wprowadzeniu w Polsce euro. Należy w niej poruszyć zasadniczą kwestię tego, jak zbudować stabilne podstawy dobrobytu polskich rodzin. A zatem mówimy o temacie bardzo ważnym dla Polek i Polaków.

Zachęcamy do przeczytania całego artykułu prof. Artura Nowak-Fara w zakładce „Artykuły”.

Tekst ukazał się w „Gazecie Wyborczej” 22 czerwca 2023 r.

Prof. Artur Nowak-Far, ekonomista i prawnik, jest doradcą programowym ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej, profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.