“Wejście do strefy euro to nasze zobowiązanie”. Marek Tatała w wywiadzie dla ISBNews
Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbył się w dniach 5-7 czerwca w Sopocie, Marek Tatała, ekonomista, wiceprezes FWG, udzielił wywiadu telewizji ISBNews.TV, na temat korzyści z wejścia Polski do strefy euro oraz prowadzonej przez Fundację Wolności Gospodarczej kampanii „KursNaEuro.pl”.
– Temat wejścia Polski do strefy euro nie jest popularny. Myślę, że po części jest to wina braku edukacji. W ramach projektu „KursNaEuro.pl” chcemy tę lukę wypełnić. Chcę przypomnieć, że przyjęcie europejskiej waluty to nasze zobowiązanie. 20 lat temu większość Polaków w referendum opowiedziała się za wejściem do strefy euro — mówił Tatała podczas wydarzenia.
Zapytany o korzyści z przyjęcia euro w Polsce ekonomista wspomniał o zarówno tych gospodarczych, jak i politycznych. – W wymiarze gospodarczym to m. in. niższe koszty transakcyjne, czy większa stabilność waluty – wymieniał. Nawiązał też do pozycji Polski na arenie międzynarodowej: – Euro to korzyści geopolityczne, ponieważ oznacza silniejsze związanie z Unią Europejską i byciem w jej centrum decyzyjnym. Bez euro spychamy się na margines Wspólnoty – podkreślał Tatała.
Przypomniał, że w tym roku do strefy euro weszła już Chorwacja, a Bułgaria jest już w tzw. „przedsionku” strefy euro, a więc w systemie ERM2. Zwrócił uwagę także na Rumunię, która ten krok poważnie rozważa oraz nowego prezydenta Czech, który otwarcie popiera zmianę czeskich koron na euro w imię głębszej integracji. – Możemy pozostać osamotnieni, jeżeli też takiej politycznej decyzji nie podejmiemy – ostrzegał ekonomista.
Podczas wywiadu pojawił się również temat przygotowania Polski do przyjęcia euro i niezbędnych kroków, jakie należy wykonać, by rozpocząć ten proces. W tej chwili Polska nie spełnia większości kryteriów konwergencji, czyli warunków przyjęcia do strefy euro. – Kluczem do wejścia do strefy euro są reformy gospodarcze, które są dobre same w sobie. Reformy oznaczają niższą inflację i niższe stopy procentowe, a to zadowoli większość Polaków. Politycy powinni na to stawiać akcent. Jednocześnie jak przyznał, przyjęcie euro nie jest procesem łatwym i szybkim: to oczywiście zajmie kilka lat, więc nie należy straszyć przyjęciem euro od jutra. Najpierw potrzebujemy bardziej zrównoważonych i przejrzystych finansów publicznych oraz polityki pieniężnej i gospodarczej, która nie będzie tak mocno nakręcać inflacji, ale również stabilności prawnej – wymieniał ekspert.
Tatała odniósł się do głosów o rzekomo ciężkiej sytuacji Chorwatów po przyjęciu euro. Jak udowadniał, to celowa manipulacja ze strony rządzących, którzy wykorzystują euro do straszenia, a tezy o „euro-drożyźnie” u najnowszego członka strefy euro nie znalazły potwierdzenia. – Wbrew wypowiedziom polityków obozu rządzącego nie było skokowego wzrostu cen, a inflacja pozostała na tym samym poziomie według jednej miary, za to według innej minimalnie nawet spadła – wyjaśniał. Jak dodał, również po to Fundacja Wolności Gospodarczej prowadzi kampanię „KursNaEuro.pl”, żeby na bieżąco weryfikować przekłamania na temat europejskiej waluty i jej wpływu na kraje, które się nią posługują. – Polecam zakładkę „Fakty i Mity” na stronie internetowej KursNaEuro.pl, na której można znaleźć m. in. wytłumaczenie mitu o gigantycznym wzroście cen po przyjęciu euro lub o tym, że w czasie kryzysu finansowego polską gospodarkę uratowała własna waluta – podsumował.
Cały wywiad w ISBNews.TV tutaj.