“Wejście do strefy euro to nasze zobowiązanie”. Marek Tatała w wywiadzie dla ISBNews

“Wejście do strefy euro to nasze zobowiązanie”. Marek Tatała w wywiadzie dla ISBNews

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbył się w dniach 5-7 czerwca w Sopocie, Marek Tatała, ekonomista, wiceprezes FWG, udzielił wywiadu telewizji ISBNews.TV, na temat korzyści z wejścia Polski do strefy euro oraz prowadzonej przez Fundację Wolności Gospodarczej kampanii „KursNaEuro.pl”.

Temat wejścia Polski do strefy euro nie jest popularny. Myślę, że po części jest to wina braku edukacji. W ramach projektu „KursNaEuro.pl” chcemy tę lukę wypełnić. Chcę przypomnieć, że przyjęcie europejskiej waluty to nasze zobowiązanie. 20 lat temu większość Polaków w referendum opowiedziała się za wejściem do strefy euro — mówił Tatała podczas wydarzenia.

Zapytany o korzyści z przyjęcia euro w Polsce ekonomista wspomniał o zarówno tych gospodarczych, jak i politycznych. – W wymiarze gospodarczym to m. in.  niższe koszty transakcyjne, czy większa stabilność  waluty – wymieniał. Nawiązał też do pozycji Polski na arenie międzynarodowej: – Euro to korzyści geopolityczne, ponieważ oznacza silniejsze związanie z Unią Europejską i byciem w jej centrum decyzyjnym. Bez euro spychamy się na margines Wspólnoty –  podkreślał Tatała.

Przypomniał, że w tym roku do strefy euro weszła już Chorwacja, a Bułgaria jest już w tzw. „przedsionku” strefy euro, a więc w systemie ERM2. Zwrócił uwagę także na Rumunię, która ten krok poważnie rozważa oraz nowego prezydenta Czech, który otwarcie popiera zmianę czeskich koron na euro w imię głębszej integracji. – Możemy pozostać osamotnieni, jeżeli też takiej politycznej decyzji nie podejmiemy – ostrzegał ekonomista.

Podczas wywiadu pojawił się również temat przygotowania Polski do przyjęcia euro i niezbędnych kroków, jakie należy wykonać, by rozpocząć ten proces. W tej chwili Polska nie spełnia większości kryteriów konwergencji, czyli warunków przyjęcia do strefy euro. – Kluczem do wejścia do strefy euro są reformy gospodarcze, które są dobre same w sobie. Reformy oznaczają niższą inflację i niższe stopy procentowe, a to zadowoli większość Polaków. Politycy powinni na to stawiać akcent. Jednocześnie jak przyznał, przyjęcie euro nie jest procesem łatwym i szybkim: to oczywiście zajmie kilka lat, więc nie należy straszyć przyjęciem euro od jutra. Najpierw potrzebujemy bardziej zrównoważonych i przejrzystych finansów publicznych oraz polityki pieniężnej i gospodarczej, która nie będzie tak mocno nakręcać inflacji, ale również stabilności prawnej – wymieniał ekspert.

Tatała odniósł się do głosów o rzekomo ciężkiej sytuacji Chorwatów po przyjęciu euro. Jak udowadniał, to celowa manipulacja ze strony rządzących, którzy wykorzystują euro do straszenia, a tezy o „euro-drożyźnie” u najnowszego członka strefy euro nie znalazły potwierdzenia. – Wbrew wypowiedziom polityków obozu rządzącego nie było skokowego wzrostu cen, a inflacja pozostała na tym samym poziomie według jednej miary, za to według innej minimalnie nawet spadła – wyjaśniał. Jak dodał, również po to Fundacja Wolności Gospodarczej prowadzi kampanię „KursNaEuro.pl”, żeby na bieżąco weryfikować przekłamania na temat europejskiej waluty i jej wpływu na kraje, które się nią posługują. – Polecam zakładkę „Fakty i Mity” na stronie internetowej KursNaEuro.pl, na której można znaleźć m. in. wytłumaczenie mitu o gigantycznym wzroście cen po przyjęciu euro lub o tym, że w czasie kryzysu finansowego polską gospodarkę uratowała własna waluta – podsumował.

Cały wywiad w ISBNews.TV tutaj.