“Odkryjmy mechanizm dezinformacji”. Prof. Nowak-Far na temat euro w Polsce podczas Forum w Karpaczu
Czy powinniśmy wrócić do przygotowań związanych z wprowadzeniem waluty euro w Polsce? Dlaczego w dobie zmieniających się dyrektyw unijnych powinniśmy decydować w tej sprawie jak najszybciej? Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Artur Nowak-Far, doradca programowy ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej, udzielił wywiadu dla Szkoły Głównej Handlowej.
Studio SGH podczas Forum Ekonomicznego odwiedził wykładowca tej uczelni, a także ekspert ds. euro w FWG, prof. Artur Nowak-Far. W ostatnim czasie w debatach gospodarczych, biznesowych i politycznych temat wstąpienia Polski do strefy euro nie był na pierwszych stronach gazet. Profesor odniósł się do tej sytuacji oraz przypomniał najważniejsze fakty, które umykają opinii publicznej.
Polska przyjmie euro
– Trzeba przypomnieć, że dołączenie do strefy euro jest dopełnieniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, które rozstrzygnęło się już 20 lat temu podczas ogólnopolskiego referendum – zaznaczył ekspert. Jak podkreślał, już wtedy nowa waluta była w świadomości obywateli. – Uczestniczyłem w kampanii informacyjnej przed referendum akcesyjnym i znaczna część pytań, jakie ludzie stawiali na temat Unii Europejskiej, wiązała się z przyjęciem euro. Polacy wyrażali swoje obawy w związku z nową walutą i jak to się przełoży na ich rachunki za energię, wynagrodzenia, czy emerytury – wspominał i tym samym zaprzeczając, jakoby obywatele nie wiedzieli o zobowiązaniu Polski do wstąpienia do strefy euro.
Jednak od tamtych rozmów minęło już ponad 20 lat. Zdaniem prof. Nowak-Fara do dyskusji o przyjęciu wspólnej waluty należy pilnie wrócić, także dlatego, że zmieniło się postrzeganie warunków przyjęcia euro, czyli tzw. kryteriów konwergencji. – Kryteria w zasadzie są takie same, ponieważ wynikają z traktatów, jednak przez 20 lat zmieniła się praktyka. Dziś funkcjonują bardziej dokładne miary w tym zakresie, a od gospodarek państw strefy euro wymaga się większej stabilizacji – zwrócił uwagę profesor.
Rozmowa dotyczyła także roli stabilizacji dla biznesu. Według gościa studia SGH przyjęcie euro będzie odpowiedzią na oczekiwania polskich przedsiębiorstw i pracowników. – Oni oczekują przewidywalności, odporności na nagłe decyzje polityczne. Strefa euro ogranicza takie wypadki – to są mechanizmy, polegające na prowadzeniu wspólnej polityki fiskalnej przez państwa członkowskie, przez co są mniej podatne na wstrząsy.
Czy ceny w Chorwacji po przyjęciu euro wzrosły?
Prof. Artur Nowak-Far odniósł się do popularnego mitu, chętnie powielanego w tym roku przez media publiczne, jakoby inflacja w Chorwacji, po wprowadzeniu euro, poszybowała do góry. – Odkryjmy mechanizm dezinformacji. Chorwacja przyjęła euro 1 stycznia. Tymczasem już dzień, dwa dni później straszono rzekomo wielką inflacją, która nie była nawet zmierzona. Gdy pod koniec miesiąca ukazały się oficjalne dane, okazało się, że inflacja się nie zmieniła, a według niektórych pomiarów nawet spadła.
Zdaniem eksperta tego rodzaju fałszywe informacje miały służyć politykom do budowania swojej anty-europejskiej agendy. Jak przypomina, po ujawnieniu oficjalnych danych wrzawa ucichła, jednak ani media publiczne, ani wykorzystujący to politycy, nie wycofali się ze swoich twierdzeń z obawy o utratę wiarygodności – Media, a zwłaszcza te utrzymywane przez nas, są po to, żeby informować rzetelnie – podsumował prof. Nowak-Far.
Cała rozmowa jest dostępna tutaj>>>