“Odkryjmy mechanizm dezinformacji”. Prof. Nowak-Far na temat euro w Polsce podczas Forum w Karpaczu

“Odkryjmy mechanizm dezinformacji”. Prof. Nowak-Far na temat euro w Polsce podczas Forum w Karpaczu

Czy powinniśmy wrócić do przygotowań związanych z wprowadzeniem waluty euro w Polsce? Dlaczego w dobie zmieniających się dyrektyw unijnych powinniśmy decydować w tej sprawie jak najszybciej? Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Artur Nowak-Far, doradca programowy ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej, udzielił wywiadu dla Szkoły Głównej Handlowej.

Studio SGH podczas Forum Ekonomicznego odwiedził wykładowca tej uczelni, a także ekspert ds. euro w FWG, prof. Artur Nowak-Far. W ostatnim czasie w debatach gospodarczych, biznesowych i politycznych temat wstąpienia Polski do strefy euro nie był na pierwszych stronach gazet. Profesor odniósł się do tej sytuacji oraz przypomniał najważniejsze fakty, które umykają opinii publicznej.

Polska przyjmie euro

Trzeba przypomnieć, że dołączenie do strefy euro jest dopełnieniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, które rozstrzygnęło się już 20 lat temu podczas ogólnopolskiego referendum – zaznaczył ekspert. Jak podkreślał, już wtedy nowa waluta była w świadomości obywateli. – Uczestniczyłem w kampanii informacyjnej przed referendum akcesyjnym i znaczna część pytań, jakie ludzie stawiali na temat Unii Europejskiej, wiązała się z przyjęciem euro. Polacy wyrażali swoje obawy w związku z nową walutą i jak to się przełoży na ich rachunki za energię, wynagrodzenia, czy emerytury – wspominał i tym samym zaprzeczając, jakoby obywatele nie wiedzieli o zobowiązaniu Polski do wstąpienia do strefy euro.

Jednak  od tamtych rozmów minęło już ponad 20 lat. Zdaniem prof. Nowak-Fara do dyskusji o przyjęciu wspólnej waluty należy pilnie wrócić, także dlatego, że zmieniło się postrzeganie warunków przyjęcia euro, czyli tzw. kryteriów konwergencji. – Kryteria w zasadzie są takie same, ponieważ wynikają z traktatów, jednak przez 20 lat zmieniła się praktyka. Dziś funkcjonują bardziej dokładne miary w tym zakresie, a od gospodarek państw strefy euro wymaga się większej stabilizacji – zwrócił uwagę profesor.

Rozmowa dotyczyła także roli stabilizacji dla biznesu. Według gościa studia SGH przyjęcie euro będzie odpowiedzią na oczekiwania polskich przedsiębiorstw i pracowników. – Oni oczekują przewidywalności, odporności na nagłe decyzje polityczne. Strefa euro ogranicza takie wypadki – to są mechanizmy, polegające na prowadzeniu wspólnej polityki fiskalnej przez państwa członkowskie, przez co są mniej podatne na wstrząsy.

Czy ceny w Chorwacji po przyjęciu euro wzrosły?

Prof. Artur Nowak-Far odniósł się do popularnego mitu, chętnie powielanego w tym roku przez media publiczne, jakoby inflacja w Chorwacji, po wprowadzeniu euro, poszybowała do góry. – Odkryjmy mechanizm dezinformacji. Chorwacja przyjęła euro 1 stycznia. Tymczasem już dzień, dwa dni później straszono rzekomo wielką inflacją, która nie była nawet zmierzona. Gdy pod koniec miesiąca ukazały się oficjalne dane, okazało się, że inflacja się nie zmieniła, a według niektórych pomiarów nawet spadła.

Zdaniem eksperta tego rodzaju fałszywe informacje miały służyć politykom do budowania swojej anty-europejskiej agendy. Jak przypomina, po ujawnieniu oficjalnych danych wrzawa ucichła, jednak ani media publiczne, ani wykorzystujący to politycy, nie wycofali się ze swoich twierdzeń z obawy o utratę wiarygodności – Media, a zwłaszcza te utrzymywane przez nas, są po to, żeby informować rzetelnie – podsumował prof. Nowak-Far.

Cała rozmowa jest dostępna tutaj>>>