Ekspertka: Chorwaci z dumą przyjmą euro, to dla nich wyraz uznania

Ekspertka: Chorwaci z dumą przyjmą euro, to dla nich wyraz uznania

Filip Frydrykiewicz

1 stycznia 2023 roku Chorwacja dołączy do strefy euro i wejdzie do strefy Schengen. – To oznacza koniec z kolejkami na granicach i koniec kłopotów z rozliczeniami – mówi ekspertka w dziedzinie turystyki chorwackiej, była dyrektor przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszka Puszczewicz.

Filip Frydrykiewicz: Co się zmieni pierwszego stycznia w Chorwacji?

Agnieszka Puszczewicz, ekspertka w dziedzinie turystyki chorwackiej: Integracja Chorwacji z Unią Europejską była dotąd ścisła. Od dawna Polacy jeździli do tego kraju już tylko z dowodami osobistymi i nie musieli zabierać paszportów. Pod tym względem nic się nie zmieni. Jedynie, czego można się spodziewać, to brak kolejek na drogowych przejściach granicznych. W sezonie letnim zmotoryzowani turyści musieli czasem odczekać jakiś czas na kontrolę dokumentów. Teraz po prostu wjadą do Chorwacji, jak do każdego innego kraju ze strefy Schengen, czyli bez okazywania paszportu lub dowodu osobistego. Co oczywiście nie oznacza, że nie powinni mieć choćby jednego z tych dokumentów przy sobie.

Chorwackie lotniska międzynarodowe będą miały trzy miesiące na dostosowanie kontroli granicznych. Po zakończeniu okresu przejściowego, który potrwa do 26 marca, pasażerowie przylatujący z krajów należących do strefy Schengen nie będą już podlegali kontroli granicznej.

Czy przydadzą się jeszcze kuny, które zostały nam z poprzednich wizyt w Chorwacji?

Tekst ukazał się 29 grudnia 2022 r. na portalu „Rzeczpospolita”.