Lech Wałęsa, orzeł w koronie, Jan Paweł II. Kto mógłby się znaleźć na polskim euro?

Lech Wałęsa, orzeł w koronie, Jan Paweł II. Kto mógłby się znaleźć na polskim euro?

Kiedy w maju 2004 r. Polska weszła do Unii Europejskiej, zobowiązała się przyjąć wspólną walutę. Wydawało się to wtedy jedynie kwestią czasu. Rozgorzała dyskusja, czyj wizerunek miałby się na polskim euro znaleźć. Przeważały symbole narodowe i profile zasłużonych Polaków.

Banknoty euro są jednakowe we wszystkich państwach strefy euro, natomiast monety mają jedną stronę wspólną – taką samą we wszystkich krajach, niezależnie od tego, gdzie zostały wyprodukowane – oraz stronę narodową, która jest projektowana w poszczególnych państwach. Na stronie narodowej monet euro umieszczane są symbole charakterystyczne dla danego kraju.

Po dołączeniu Polski do grona państw Unii Europejskiej liczne instytucje państwowe (w tym NBP) i prywatne, takie jak np. szkoły, rozpisywały konkursy na wizerunki, jakie mogłyby się znaleźć na narodowej stronie monet.

„Byli to zazwyczaj wielcy Polacy, symbole narodowe, znak graficzny Solidarności i inne. Na przykład w konkursie ogłoszonym przez dziennik „Rzeczpospolita” bezapelacyjnie wygrał wizerunek orła w koronie, taki, jaki widnieje na złotówkach” — czytamy w artykule Józefa Smurawy zamieszczonym na stronie katalogmonet.pl. Serwis podaje też przykład zestawu monet, jaki został wybity w 2003 r., najpewniej przez czeską mennicę, na zlecenie prywatnej polskiej firmy i stylizowany na autentyczne euro.

Na jednej stronie widniały symbole charakterystyczne dla euro, a na stronie narodowej można było znaleźć: wieżę w Biskupinie (1 cent), poznańskie koziołki (2 centy), pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu (5 centów), stary żuraw w Gdańsku (10 centów), ratusz we Wrocławiu ( 20 centów), Zamek Królewski w Warszawie (50 centów). 1 euro to katedra w Krakowie, 2 euro — Giewont, a 5 euro zawierało profil Jana Pawła II.

Papież z Polski znalazł się też na zestawie z 2004 r., przedstawiającym monety euro ze znanymi Polakami. Obok Jana Pawła II upamiętniono dokonania Chopina i Kopernika. „Produkcją zajęła się prawdopodobnie angielska mennica INA. Projekt wykonany został nieprofesjonalnie — na nominałach 10, 20 i 50 centów — zamiast napisu POLSKA wybito POLKSA. Folder do zestawu również zawiera błędy” — czytamy w serwisie.

Z kolei po tym, jak ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział w 2008 r. przyjęcie euro w roku 2011, SLD zaproponowało, by na monetach upamiętnić dokonania Lecha Wałęsy.

Tekst ukazał się 8 lutego 2023 r. na portalu „Business Insider”.