Poznaj przyszły polski pieniądz. 5 ciekawostek Kursu Na Euro

Poznaj przyszły polski pieniądz. 5 ciekawostek Kursu Na Euro

O euro warto wiedzieć jak najwięcej – w końcu jest to waluta, która, zgodnie z traktatowym zobowiązaniem, w przyszłości będzie także polską walutą. W tym tekście wybraliśmy pięć ciekawostek dotyczących unijnego pieniądza.

1. Co to jest euroizacja?

Tak brzmi nazwa procesu, polegającego na jednostronnym przyjęciu waluty euro przez państwo niebędące państwem członkowskim strefy euro. Przykładem państwa, które poddało się takiemu procesowi jest między innymi Kosowo, Czarnogóra, zeuroizowane bez porozumienia z Unią Europejską, ale także Monako (związane unią walutową z Francją), Watykan i San Marino (związane unią walutową z Włochami) oraz Andora.2.

2. Czym jest ECU?

Tak brzmiał skrót nazwy poprzednika euro, pochodzący od “European Currency Unit”. Była to jednostka rozliczeniowa wykorzystywana w Europejskim Systemie Monetarnym, będącym bezpośrednim przodkiem Unii Gospodarczej i Walutowej. Co ciekawe, skrót “ECU” nawiązywał nie tylko do nazwy “European Currency Unit”, ale także do starej francuskiej monety “Écu”.

3. Co oznacza symbol “€”?

Symbol euro został zaprojektowany tak, aby był podobny do symbolu ECU (₠ – nałożone na siebie litery “C” oraz “E” miały nawiązywać do “European Community” – Wspólnoty Europejskiej). Nie wiemy kto dokładnie wymyślił symbol. Wiemy jednak co ten symbol oznacza – inspiracją do jego stworzenia była grecka litera epsilon (Є), stanowiąca odniesienie do kolebki europejskiej cywilizacji. Dwie równoległe linie mają być z kolei symbolem stabilności waluty, a według niektórych stanowią także rzucenie wyzwania dolarowi, którego symbol przecina tylko jedna linia.

4. Na czym polega strona narodowa monet euro?

Każde państwo członkowskie strefy euro ma prawo do emitowania euro. Banknoty wszędzie są takie same, ale monety mogą się różnić. Dlaczego? Zależnie od państwa emisji monety, inna będzie strona narodowa, czyli jej awers. Wszystkie państwa samodzielnie ustalają to, co ma się na niej znajdować.

5. Ile osób korzysta z euro każdego dnia?

Euro jest jedną z najpopularniejszych walut na świecie. Z euro każdego dnia korzysta ok. 341 mln osób zamieszkujących Unię Europejską i kilka milionów osób poza nią. Aż 20 na 27 państw UE przyjęło euro jako swoją oficjalną walutę. Liczba tych państw może się niedługo zwiększyć. Przygotowują się do tego Bułgaria i Rumunia, a o dążeniu do przyjęcia euro mówił na początku roku prezydent Czech.

***

Euro symbolizuje nie tylko wspólnotę gospodarczą, ale również dążenie do integracji politycznej i kulturalnej Europy. Jego wprowadzenie było przełomowym momentem w historii finansów, mającym na celu ułatwienie handlu, podróży oraz wzmocnienie ekonomicznej stabilności regionu. Obserwuj profil “Kurs Na Euro” na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami o euro oraz polską drogą do przyjęcia europejskiej waluty.