Mieszkańcy państw strefy euro zadowoleni ze swojej waluty. Nowy Eurobarometr

Mieszkańcy państw strefy euro zadowoleni ze swojej waluty. Nowy Eurobarometr

Sceptycy przyjęcia euro przez Polskę twierdzą często, że wszystkie lub większość z państw, które przyjęły euro są niezadowolone ze wspólnej waluty. Ich zdaniem we Włoszech mówi się o efekcie cappuccino, na Słowacji o drastycznych podwyżkach cen, a w Grecji o tym, że euro spowodowało kryzys gospodarczy. Wszystko to okazuje się jednak nieprawdą – mieszkańcy państw strefy euro są ze wspólnej waluty zadowoleni i potwierdzają to najnowsze badania Eurobarometru. 

Europejczycy zadowoleni z euro

Zgodnie z opublikowanymi w grudniu 2024 r. wynikami badań stosunku do waluty euro “Eurobarometr”, 71% obywateli wszystkich państw strefy euro uważa, że wspólna europejska waluta to coś dobrego dla ich państwa, a 79%, że to coś dobrego dla całej Unii Europejskiej. Nie ma państwa, w którym byłaby większość przeciwników wspólnej waluty. Najbardziej zadowoleni z euro są Finowie (86%), Irlandczycy (84%) i Słowacy (82%). Najmniej zwolenników euro jest w Chorwacji (44%), najnowszym państwie członkowskim strefy euro.

Korzyści dla konsumentów

Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów przeciwko euro jest przekonanie, że wspólna waluta prowadzi do wzrostu cen. Rzeczywiście, w momencie wprowadzenia euro w 2002 roku odnotowano lokalne przypadki wzrostu cen niektórych produktów, co było wynikiem zaokrąglania cen podczas konwersji. Jednak w długoterminowej perspektywie dane Eurostatu pokazują, że inflacja w strefie euro jest bardziej stabilna niż w wielu krajach spoza niej. Warto również zauważyć, że euro wprowadza większą przejrzystość cenową, co sprzyja konkurencji i ogranicza możliwości nadmiernych podwyżek. Konsumenci mogą łatwo porównywać ceny towarów w różnych krajach, co wpływa na ich wyrównywanie w dłuższym okresie.

Stabilność euro jako waluty międzynarodowej stanowi jedną z jego największych zalet. Kraje strefy euro unikają ryzyka kursowego w handlu wewnątrz Unii Europejskiej, co sprzyja eksportowi i przyciąga inwestorów zagranicznych. Dzięki temu firmy mogą działać na szerszą skalę, a gospodarki narodowe stają się bardziej konkurencyjne. Włoski przykład jest tu szczególnie wymowny. Mimo sceptycyzmu wobec euro w przeszłości, dziś aż 64% Włochów ocenia wspólną walutę pozytywnie. Dlaczego? Euro pomogło obniżyć koszty obsługi zadłużenia publicznego oraz ułatwiło dostęp do rynków eksportowych dla włoskich produktów, takich jak maszyny przemysłowe czy wina.

Euro narzędziem rozwoju, nie ograniczeniem

Kolejny zarzut to utrata kontroli nad polityką pieniężną. To prawda, że kraje strefy euro nie mogą samodzielnie ustalać stóp procentowych, gdyż te są regulowane przez Europejski Bank Centralny (EBC). Jednak decyzje EBC są podejmowane w oparciu o wspólne dobro całej strefy, a nie interesy czy preferencje polityczne pojedynczych państw. Ponadto uczestnictwo w strefie euro wymusza prowadzenie bardziej odpowiedzialnej polityki fiskalnej.

Stabilność inflacji, większa konkurencyjność gospodarki i wygoda w codziennym życiu sprawiają, że wspólna waluta cieszy się rosnącym poparciem. Wysokie wskaźniki zadowolenia w krajach, które w przeszłości były krytyczne wobec euro, to dowód na to, że wprowadzenie tej waluty było dobrą decyzją. Stereotypy i mity rozpowszechniane przez eurosceptyków nie znajdują pokrycia w rzeczywistości, co potwierdzają zarówno dane ekonomiczne, jak i opinie samych obywateli.

Eurobarometr to seria badań opinii publicznej prowadzonych regularnie przez Komisję Europejską od 1974 roku. Jego celem jest monitorowanie nastrojów społecznych w krajach członkowskich Unii Europejskiej na temat kluczowych kwestii związanych z integracją europejską, takich jak gospodarka, polityka, środowisko czy prawa obywateli. Wyniki badań dostarczają danych, które pomagają instytucjom unijnym zrozumieć opinie mieszkańców i lepiej dostosowywać politykę do ich potrzeb i oczekiwań.