Lagarde: Wzmocnienie roli euro to konieczność. A co z Polską?

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wezwała do zdecydowanego zwiększenia międzynarodowej roli wspólnej waluty.
26 maja, w przemówieniu w Hertie School w Berlinie podkreśliła, że dotychczasowy ład światowy „został zachwiany w swoich fundamentach”, a Unia Europejska musi dostosować się do nowych realiów – również walutowo.
Od protekcjonizmu do euro jako filaru stabilności
Lagarde zarysowała obraz świata, w którym globalna współpraca ustępuje miejsca polityce protekcjonizmu i interesów narodowych. Jej zdaniem, konflikty celne – jak ten między UE a Stanami Zjednoczonymi – mogą osłabiać pozycję gospodarczą Europy.
W takich warunkach euro powinno być nie tylko środkiem płatniczym, ale również filarem suwerenności ekonomicznej i tarczą ochronną przed skutkami zewnętrznych wstrząsów. – Teraz jest właściwy moment, aby euro odegrało większą rolę na arenie międzynarodowej – podkreśliła szefowa EBC, cytowana przez agencję DPA.
Korzyści z silnego euro
Lagarde wskazała konkretne korzyści płynące z ekspansji euro jako globalnej waluty: tańsze pożyczki dla państw i firm, większa stabilność handlu oraz lepsza ochrona przed politycznymi i gospodarczymi sankcjami.
Dziś około 20% światowych rezerw walutowych przechowywanych jest w euro, w porównaniu do 58% w dolarach. Zmiana tego układu sił mogłaby przełożyć się na większą niezależność gospodarczą Unii Europejskiej.
Aby ten cel osiągnąć, Europa – zdaniem Lagarde – musi wzmocnić się jednocześnie w trzech obszarach: gospodarczym, prawnym i geopolitycznym.
A Polska? Czas zająć miejsce przy stole
Wypowiedź Christine Lagarde powinna skłonić do refleksji: wspólna waluta będzie zyskiwać na znaczeniu nie tylko ekonomicznym, ale i strategicznym. Pozostawanie poza strefą euro w coraz bardziej niestabilnym świecie może oznaczać dla Polski marginalizację.
W interesie naszego kraju leży nie tylko przygotowanie się do przyjęcia wspólnej waluty, ale też zabieganie o miejsce przy stole, przy którym podejmowane są kluczowe decyzje gospodarcze dla całej Europy.