Euro zjednoczone w swojej różnorodności. Chorwackie euro i nie tylko

Euro zjednoczone w swojej różnorodności. Chorwackie euro i nie tylko

Jest mitem, że Polska rezygnując z własnych banknotów i monet, straci część swojej narodowej tożsamości Jej siła nie zależy od tego, czy „polski pieniądz” jest kontrolowany wyłącznie przez Polaków. Dla siły Polski najważniejsze jest czy służy on zapewnieniu stabilnego funkcjonowania gospodarki i czy Polska ma wpływ na dotyczącą jej pieniądza politykę pieniężną. Euro te oczekiwania spełnia mówi prof. Artur Nowak-Far, doradca programowy ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej.

Projektowanie nowych walut, takich jak euro, jest wyzwaniem, ponieważ każda z nich powinna odzwierciedlać kulturę danego kraju na tyle głęboko, aby obywatele je zaakceptowali jako autentyczną reprezentację swoich tożsamości narodowych. Zgodnie z tym wszystkie kraje członkowskie strefy euro mają przestrzeń do wyróżnienia własnej tożsamości. 

W przeciwieństwie do banknotów, monety euro mają stronę wspólną i stronę narodową. Wspólna strona monety przedstawia Unię Europejską lub Europę i symbolizuje jej jedność. Dużo ciekawsza jest jednak strona narodowa, odwołująca się do kultury i tradycji danego państwa emitującego. Wzory tych monet znacznie się różnią, nadając każdej z nich niepowtarzalny wygląd. Bardzo często zdarza się powtarzanie motywów, które znajdowały się wcześniej na monetach narodowych, przed wprowadzeniem waluty euro. 

 

W ramach kampanii “Kurs na euro” przygotowaliśmy przegląd narodowych stron monet euro w krajach posługujących się tą walutą.

 

Chorwacja, jako najmłodszy kraj członkowski strefy euro, wybrała aż cztery projekty narodowej strony monet euro. Wszystkie z nich zawierają w tle charakterystyczny motyw chorwackiej szachownicy. Na wszystkich monetach widnieje też 12 gwiazd z flagi Unii Europejskiej. 

 

Tutaj przeczytasz opis narodowych motywów na chorwackich monetach euro.

 

W strefie euro można używać wszystkich monet, niezależnie od tego w jakim kraju zostały zaprojektowane. – „Polskość” pieniądza nie zniknie w momencie przystąpienia Polski do strefy euro. Każde z państw tej strefy decyduje bowiem o narodowej emblematyce obecnej na monetach, które będą w nich w obiegu. Narodowa emblematyka może przyczynić się wręcz do szerszej promocji Polski za granicą – podkreśla prof. Nowak-Far.

Mamy nadzieję, że załączone przykłady narodowych stron monet euro posłużą za inspirację dla polskich symboli, które zostaną w przyszłości wykorzystane do wybicia na naszym, polskim euro.