Euro w Polsce? Subskrybuj #EuroLetter i bądź na bieżąco

Euro w Polsce? Subskrybuj #EuroLetter i bądź na bieżąco

Najświeższe informacje o strefie euro, gotowości Polski do przyjęcia nowej waluty i wyniki badań opinii? Fundacja Wolności Gospodarczej, w ramach kampanii Kurs Na Euro, regularnie publikuje wartościowe treści o walucie euro. Na portalu LinkedIn regularnie ukazuje się biuletyn FWG “#EuroLetter” – zachęcamy do zapisów!

W biuletynie zamieszczamy m.in. raporty, artykuły, opinie, interesujące badania o euro, felietony, ciekawostki na temat historii wspólnej waluty, a także jej obecnego funkcjonowania w krajach Europy. Zapisz się tutaj>>

Jakie opinie o euro?

W naszym  #EuroLetter informowaliśmy o wysokim poparciu dla wspólnej waluty – według danych eurobarometru wśród obywateli UE poparcie wynosiło 71%, a wśród obywateli strefy euro aż 78%. Rok później opinia europejczyków pozostaje podobna. Według badań eurobarometru z grudnia 2024 –  71% obywateli wszystkich państw strefy euro uważa, że wspólna europejska waluta to coś dobrego dla ich państwa, a 79%, że to coś dobrego dla całej Unii Europejskiej.

Polscy przedsiębiorcy również zauważają korzyści ze wspólnej waluty. Zgodnie z badaniem Grant Thornton, 48% szefów dużych i średnich firm chciałoby wejścia Polski do strefy euro. Korzyści dla polskich przedsiębiorców wynikające z wprowadzenia euro są różnorodne i obejmują eliminację ryzyka kursowego, łatwiejszy dostęp do kapitału czy większą stabilność ekonomiczną.

W Polsce utrzymują się mieszane uczucia do wspólnej waluty. Zdaniem Marka Tatały, prezesa FWG, niskie poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce można częściowo tłumaczyć dominacją dezinformacji przeciwników tej zmiany. – Negatywne narracje, często wyolbrzymiające ryzyka związane z przyjęciem wspólnej waluty, zyskały dużą popularność w debacie publicznej. Według  badania firmy Opinia24 przeciwnikami przyjęcia euro najczęściej są osoby z podstawowym (60%) i zawodowym wykształceniem (59%), mieszkańcy wsi (59%) oraz wyborcy Konfederacji (75%).

Komentarze ekspertów

Na łamach #EuroLetter polecamy również wypowiedzi, felietony i opinie ekspertów na temat funkcjonowania waluty euro i jej przyszłym wprowadzaniu w Polsce.

 – Nie mam cienia wątpliwości, dlaczego Polska nie przyjęła jeszcze euro. Polacy boją się po prostu wzrostu cen. Tego potężnego mitu, który niektórzy politycy podsycają, opowiadając kompletne bzdury – przyznał prof. Witold Orłowski w rozmowie dla Wirtualnej Polski. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zastąpienie pieniądzem euro waluty krajowej wymaga przystąpienia do jednolitej polityki pieniężnej UE, ale ta polityka jest kształtowana także przez nas, zaś reguły zapewniające euro stabilność i wiarygodność (m.in. te zakazujące psucia finansów publicznych) są dla zwykłych obywateli korzystne. – informuje prof. Artur Nowak-Far w felietonie na portalu Bezprawnik.

Strefa euro pod lupą

W Polsce panuje przekonanie, że przyjęcie euro oznacza kryzys i pogorszenie się sytuacji ekonomicznej. Na przykładach krajów, które już przyjęły wspólną walutę, obalamy te mity.

Irlandia jest jednym z państw-założycieli strefy euro, a wspólną walutę w pełni przyjęła w 2002 roku. Dochód narodowy opiera na eksporcie, w dużej części do krajów strefy euro. W ciągu ostatnich 20 lat PKB Irlandii wzrosło o 289%, co jest w pewnym stopniu efektem posiadania euro (Eurobarometr). Na Łotwie od przyjęcia euro w 2014 roku średnia pensja wzrosła o 55% (sprawdź tutaj). Najbardziej zadowoleni z euro są Finowie (86%), Irlandczycy (84%) i Słowacy (82%), a najmniej zwolenników euro jest w Chorwacji (44%) (Eurobarometr).

To tylko niektóre z ciekawych informacji, które można znaleźć w #EuroLetter. Kliknij tutaj i zapisz się do naszego biuletynu na LinkedIn, żeby nie przegapić najnowszych wiadomości o euro!