Euro jest produktem flagowym UE – eksperci o wspólnej walucie dla Wirtualnej Polski

Euro jest produktem flagowym UE – eksperci o wspólnej walucie dla Wirtualnej Polski

Dlaczego Polska jeszcze nie przyjęła euro? Na to pytanie w studiu Wirtualnej Polski odpowiadali prof. Artur Nowak-Far oraz prof. Witold Orłowski.

Nie mam cienia wątpliwości, dlaczego Polska nie przyjęła jeszcze euro. Polacy boją się po prostu wzrostu cen. Tego potężnego mitu, który niektórzy politycy podsycają, opowiadając kompletne bzdury – przyznał prof. Witold Orłowski. – W Polsce przeważa obawa, że wprowadzenie euro to reforma, która uderzy w ludzi, bo wzrosną ceny. W związku z tym nie mamy poparcia politycznego dla partii, które chciałyby wprowadzenia euro. Mamy też takie zapisy w konstytucji, że bez zmian w niej euro wprowadzić nie możemy – tłumaczył ekspert z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz Politechniki Warszawskiej. Jak dodał, to nie jest tak, że większość Polaków nie chce euro. Spośród tych, którzy chcą, spora część odpowiada: jeszcze nie teraz, za 10 lat. 

Polska powinna przyjąć euro. Po pierwsze to zobowiązanie wynika z traktatu. Po drugie materialnie to po prostu wzmocni Polskę. To, co jest chowane przed ludźmi to fakt, że Unia Europejska rozwija się wkoło strefy euro, to jest jej trzon. Euro jest z kolei produktem flagowym tej organizacji i ono determinuje jej siłę globalną – wyjaśnił prof. Artur Nowak-Far. – Jeżeli chcemy silnej Polski w silnej Unii Europejskiej to musimy chcieć Polski w strefie euro. Innej narracji kompletnie nie rozumiem – dodał doradca programowy ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej. 

Czy to prawda, że jeśli nie euro to rubel? Jeśli nie Zachód to Wschód? – pytał wprost prowadzący rozmowę dziennikarz Paweł Pawłowski. – Trzeba otwarcie o tym mówić. To nie jest prawda, że możemy być sobie „samotną wyspą”. Jeśli nie zakotwiczymy w brzegu zachodnim to nurt popchnie nas w stronę brzegu wschodniego. Nie mam tu wątpliwości – podsumował prof. Orłowski. 

Gdzie jesteśmy w tym momencie w drodze do euro? Jakie jeszcze warunki Polska musi spełnić? Obejrzyj całą rozmowę z ekspertami.