Ekonomista Marek Tatała odkłamuje mity o euro dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ekonomista Marek Tatała odkłamuje mity o euro dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

9 stycznia 2023 roku Marek Tatała – CEO Fundacji Wolności Gospodarczej, realizującej kampanię “Kurs na euro” – był gościem spotkania z serii “5 minut z finansami” organizowanym przez stowarzyszenie studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, “All in UJ”.

Spotkanie odbyło się w formie online pod hasłem “Chwila o euro”, podczas którego ekonomista przedstawiał założenia kampanii “Kurs na euro” oraz odpowiadał na pytania studentów o europejską walutę.

Obejrzyj całe spotkanie TUTAJ.

 

Jak podkreślił Tatała, od inwazji Rosji na Ukrainę widzimy zmiany w badaniach poparcia dla euro – wskaźnik się poprawia, ale nie możemy pozostać bierni, ponieważ wciąż brakuje działań edukacyjno-informacyjnych rządu na temat euro. – Wzięliśmy więc sprawy w swoje ręce – zaznaczył. Niskie poparcie dla euro to także pochodna braku zaangażowania polityków – podkreślił. Dodatkowo niektóre instytucje publiczne zajmują się obecnie demonizowaniem euro i propagandą przeciwko unijnej walucie.

Przypomnienie faktów o euro

Spotkanie było okazją do omówienia licznych faktów i mitów na temat euro. Tatała zwracał uwagę na badania pokazujące, że euro wpływa pozytywnie na tempo wzrostu gospodarczego. Jak tłumaczył, euro zakorzenia kraje członkowskie silniej w strukturze Unii Europejskiej, a to dla wielu inwestorów, także spoza UE jest ważne, bo chcą być obecni na europejskim rynku. – Z euro w Polsce rosną szanse na obniżenie stóp procentowych a to oznacza tańsze kredyty, co prowadzi do wyższego wzrostu gospodarczego, z czego, przy prowadzeniu dobrej polityki gospodarczej, będzie korzystać duża część społeczeństwa – mówił studentom.

Inną poruszaną korzyścią związaną z walutą euro jest unikanie kosztów wymiany. – Zmienność waluty oznacza koszty dla prowadzenia działalności gospodarczej i to szczególnie istotne dla mniejszych firm. 

Zdaniem ekonomisty, korzyści związanych z euro nie należy ograniczać do samej gospodarki. Istotnym aspektem w dyskusjach o euro, o którym wspomniał Tatała, było bezpieczeństwo. – Po wybuchu wojny zorganizowaliśmy konferencję “Euro – strefa bezpieczeństwa” – przypomniał. Wejście do strefy euro sprawi, że jej członkowie będą jeszcze mocniej zainteresowani bezpieczeństwem polskich granic, co poprawi wiarygodność kraju. – Widzieliśmy co się stało ze złotym po wybuchu wojny, nie wspominając o hrywnie – podkreślił w czasie prezentacji Tatała.

Odkłamywanie powszechnych i szkodliwych mitów o euro

Wśród często pojawiających się mitów o euro, Tatała wspomniał fałszywe opinie, głoszące, że Polska nie jest zobowiązana do wejścia do strefy euro. Przypomniał, że wchodząc do UE zobowiązaliśmy się również do przyjęcia wspólnej waluty.  – Obecny okres to derogacja, a więc odsunięcie tego w czasie, do momentu spełnienia kryteriów – zaznaczył, wyjaśniając także wątpliwości związane z Danią, która jest członkiem UE, a do strefy euro nie wchodzi: – Dania to wynegocjowała przy negocjacjach traktatowych, jednak korona duńska jest silnie powiązana z euro

Innym powszechnym mitem o euro jest rzekomy spadek wartości świadczeń społecznych, takich jak emerytury czy 500+. – Każde świadczenie będzie przeliczone na kurs ustalony w toku negocjacji akcesyjnych do strefy euro i jego wartość pozostanie taka sama – usłyszeli studenci. Tatała przypomniał, że taka zmiana nie będzie różnić się istotnie od denominacji przeprowadzonej w Polsce w latach 90-tych. 

Euro w Europie

Studenci, w toku prezentacji, zobaczyli także rozbudowaną mapę krajów strefy euro, obejmującą prawie całą Unię Europejską. Dowiedzieli się także, że jest kilka spoza UE, które są w strefie euro, jak Czarnogóra, Kosowo, czy nawet Watykan, gdzie monety euro są ozdobione wizerunkiem papieży . w tym Jana Pawła II  – Może to byłby argument dla części osób w Polsce? –  głośno zastanawiał się CEO FWG.

Nieuniknionym tematem dyskusji był niedawny akces do strefy euro przez Chorwację i pytania o wzrost cen. – Chorwacja spełniła kryteria, długo się przygotowywała i weszła do strefy euro w trudnym okresie podwyższonej inflacji w całej UE. Jeśli widzimy stały wzrost cen, można zadać sobie pytanie, czy to jest w związku z euro czy naturalne związane z wysoka inflacją – odpowiadał ekspert.

Dziękujemy studentom Uniwersytetu Jagiellońskiego za zaproszenie i udział w spotkaniu. Po więcej informacji o euro zapraszamy częściej na stronę kursnaeuro.pl. Chcesz zorganizować podobne spotkanie? Napisz do nas.