Czy Polsce opłaca się przyjąć euro? FWG partnerem Dialogu
Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku powraca dyskusja o przyjęciu euro w Polsce. Fundacja Nowej Wspólnoty, w ramach programu “Polski Dialog”, zaprosiła 12 osób do rzeczowej dyskusji na ten temat. Prowadząca kampanię “Kurs Na Euro” Fundacja Wolności Gospodarczej była partnerem dialogu.
Dialog buduje
W debacie publicznej toczone są żarliwe debaty, które, zamiast na znalezienie porozumienia, są nastawione na pokonanie przeciwnika, Rzadziej stosowany jest dialog, czyli zwykła rozmowa, gdzie nie przekonuje się nikogo do zmiany zdania. Cykl “Polski Dialog” ma na celu rozmowę o tym, co kryje się za naszymi poglądami oraz wykrycie w czym się zgadzamy, a co nas różni.
W dialogu o euro udział wzięli: emeryt, uczeń liceum zaocznego, pracownik budowlany, pracownik instytucji UE, pracownik korporacji, aktor, producentka ozdób choinkowych, prawniczka, studentka socjologii i agent nieruchomości. Troska o ludzi mieszkających na terytorium Polski oraz silne przekonanie o tym, że jesteśmy krajem z dynamiczną gospodarką i nie mamy żadnych powodów, żeby odczuwać kompleksy wobec innych krajów, były elementem przewodnim i łączącym obie strony dyskusji.
Polacy oceniają konsekwencje przyjęcia euro
Rozmówcy, choć poróżnieni, przeważnie mieli już wyklarowane prognozy na temat przyjęcia euro przez Polskę. – Gdyby jutro była możliwość płacenia euro, mało się wydarzy negatywnych rzeczy, a dojdzie dużo plusów, jak swoboda podróżowania – mówił jeden z uczestników. Pojawiały się także głosy wskazujące na potrzebę szerokiej kampanii informacyjnej, od której – jak mówiono – zależy, jak potraktujemy euro: czy jako szansę, czy zagrożenie.
Wśród przeciwników wspólnej waluty panowało przekonanie o silnej międzynarodowej pozycji polskiego złotego. – Dlaczego mamy przyjmować euro, skoro złotówka staje się coraz silniejszą walutą – pytano. Podnoszono również obawy o suwerenność państwa po przyjęciu wspólnej waluty. – Jeśli mielibyśmy oddać kolejną część tej suwerenności, dość ciężko wypracowanej, do Frankfurtu nad Menem, to powinno to się odbywać bardzo ostrożnie i powinniśmy patrzeć na ręce tym, którzy tę część suwerenności od nas wezmą.
Euro to dobry dla gospodarki proces. Obawy jednak nie ustają
– Może w przyszłości będzie to dobry wybór, ale na chwilę obecną posiadanie własnej waluty daje nam konkurencyjność – podkreślali sceptycy. Wprowadzenie euro nie jest jednak procesem nagłym. Zanim to się wydarzy, Polska musi spełnić szereg kryteriów i wzmocnić gospodarkę, czego świadoma była część rozmówców. – Powinniśmy się porządnie wziąć za spełnianie kryteriów konwergencji i euro wprowadzać najszybciej, jak się tylko da – twierdzili. W ich oczach euro było też kolejnym krokiem cywilizacyjnym, porównywalnym do wstąpienia do UE: Tak jak świętowaliśmy w Polsce 20 lat w Unii Europejskiej, tak myślę, że klub euro jest kolejnym elitarnym klubem, do którego powinniśmy się udać.
W odpowiedzi przywoływano przykład Grecji, za której kryzys gospodarczy niesłusznie obwinia się wspólną walutę. – Przyjęli walutę euro, do tej pory mają bardzo wysoką inflację i nie mogą z tego wyjść – ostrzegano, dodając, że przyjęcie euro może powodować podwyżki cen i najpierw Polacy powinni zarabiać tyle, co obywatele krajów “starej Unii”. Przeciwnicy warunkowali przekonanie się co do euro od gwarancji zachowania tej samej wysokości świadczeń, co dotychczas: – Jeśli ma być poparcie dla tej zmiany, to ludzie muszą czuć się bezpiecznie, a żeby czuli się bezpiecznie, to muszą mieć stałe dochody, zabezpieczenie i opiekę zdrowotną.
Obejrzyj wideo z podsumowaniem dialogu na profilu Fundacji Nowej Wspólnoty na Facebooku
Jak rozmawiać o euro i się nie pokłócić?
Poza prowadzeniem rzeczowych rozmów na sporne tematy, Fundacja Nowej Wspólnoty stworzyła także zestaw dobrych praktyk do prowadzenia podobnych dyskusji poza programem “Polski Dialog”. Podpowiedzi, które pomogą znaleźć wspólny język są dostępne TUTAJ>>
Odpowiadamy na wątpliwości uczestników
W ramach prowadzonej przez FWG kampanii “Kurs Na Euro”, obalamy powszechne mity na temat euro. Wiele z nich pojawiło się podczas rozmowy w ramach programu “Polski Dialog”, dlatego przypominamy i zachęcamy do zapoznania się z naszymi wyjaśnieniami:
- Euro odbierze nam samodzielność w polityce gospodarczej?
- Polska bez euro rośnie szybciej niż gdyby była w strefie euro?
- Euro było przyczyną kryzysu w Grecji?
- Euro powinniśmy przyjąć dopiero, gdy osiągniemy poziom rozwoju gospodarczego Niemiec?
- Wprowadzenie euro spowoduje, że będę dostawać mniejszą pensję/emeryturę/świadczenia?