Co myślą Polacy o wspólnej walucie i przyszłości gospodarki?

Co myślą Polacy o wspólnej walucie i przyszłości gospodarki?

Warto spojrzeć na wyniki badań, które w minionym roku rzuciły światło na nastroje Polaków wobec przyjęcia euro oraz ich stosunek do Unii Europejskiej. Pokazują one, że wciąż popularne mity o walucie euro kształtują debatę publiczną w Polsce.

W ramach kampanii “Kurs Na Euro” na bieżąco informujemy o korzyściach płynących z przyjęcia euro, ale także monitorujemy i reagujemy na zmieniające się nastroje społeczne. Dzięki temu pomagamy rozwiewać wątpliwości oraz popularyzujemy wiedzę o tym, jak wspólna waluta może wpłynąć na przyszłość Polski i jej gospodarki.

Większość polskich przedsiębiorców nadal chce wspólnej waluty

Badanie Grant Thornton z maja 2024 r. pokazało, że 48% szefów dużych i średnich firm popiera wejście Polski do strefy euro, mimo spadku tego poparcia w porównaniu z rokiem 2023. Zmiana nastrojów może wynikać z szerzącej się dezinformacji na temat wspólnej waluty. Tymczasem, jak pisaliśmy w naszym podsumowaniu badania, euro to szereg korzyści, szczególnie dla przedsiębiorców: eliminacja ryzyka kursowego i kosztów wymiany walutowej, łatwiejszy dostęp do tańszego kapitału, większa stabilność gospodarcza oraz uproszczenie procesów administracyjnych. 

Wszystko to sprzyjałoby inwestycjom, eksportowi i rozwojowi firm, co czyni z euro potencjalny, dodatkowy motor wzrostu gospodarczego Polski. Więcej o badaniu piszemy tutaj>>

Przeciwnicy euro zagłuszają zwolenników

Wiosną pracownia SW Research, na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej, przeprowadziła badanie z którego wynikało, że poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce zmniejszyło się z 34,9% w 2023 roku do 30,7% w 2024 roku, podczas gdy sprzeciw wzrósł do 56,5%. 

Tylko 46% Polaków uważa, że przyjęcie euro nie wpłynie znacząco na wzrost cen, w porównaniu do 51% rok wcześniej. Jednocześnie obawy związane z euro są coraz bardziej wyraźne – co czwarty badany obawia się, że ceny wzrosną do poziomu zamożniejszych państw UE, choć to miało to miejsca w innych krajach przyjmujących unijną walutę 

Z drugiej strony, okazało się, że poparcie dla rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia euro silnie koreluje z pozytywnymi ocenami gospodarczymi – aż 70% osób optymistycznie patrzących na rozwój gospodarki twierdziło, że wprowadzenie euro nie spowoduje znacznego wzrostu cen. 

Autorzy badania Robert Sobiech i Marek Góra komentowali, że kluczowym wyzwaniem pozostaje brak merytorycznej debaty na temat euro oraz dominacja emocjonalnych przekazów przeciwników wspólnej waluty w przestrzeni publicznej. Z kolei Marek Tatała z Fundacji Wolności Gospodarczej apelował o aktywne zaangażowanie ekspertów i organów państwowych w rzetelną edukację na temat korzyści płynących z euro. Szczegółowe wyniki badania tutaj>>

Jeśli chcemy euro, to dopiero w przyszłości

Według badania Opinia24 z października 2024 r., 52% Polaków sprzeciwia się przyjęciu euro, podczas gdy 41% jest za, choć większość zwolenników chciałaby wprowadzenia waluty dopiero w przyszłości. Przeciwnikami euro są głównie osoby z niższym wykształceniem, mieszkańcy wsi i wyborcy Konfederacji. Z kolei zwolennicy to najczęściej trzydziestolatkowie, osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy dużych miast i wyborcy KO.

Badanie wykazało także, że 51% Polaków uważa członkostwo w UE za korzystne dla kraju, choć tylko 45% dostrzega osobiste korzyści. Oznacza to, że chociaż Polacy widzą korzyści dla kraju jako całości, ich indywidualne postrzeganie zysków jest bardziej zdystansowane i zróżnicowane. Dowiedz się więcej tutaj>>

Brak odwagi politycznej

Przeprowadzone miesiąc później badanie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa i Wiedzy THINK! wykazało, że 48% Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu euro, obawiając się inflacji (51%), spadku PKB (49%) i wzrostu cen (84%). Tylko 10% badanych popiera szybkie przyjęcie euro, a 23% uznaje ten krok za konieczny w przyszłości.

Negatywne narracje, często wyolbrzymiające ryzyka związane z przyjęciem wspólnej waluty, zyskały dużą popularność w debacie publicznej. Jednocześnie politycy partii proeuropejskich, choć teoretycznie popierają integrację ze strefą euro, rzadko podejmują temat w sposób stanowczy – tłumaczył wtedy Tatała. Nasz tekst podsumowujący badanie tutaj>>

Mieszkańcy państw strefy euro zadowoleni ze swojej waluty

Na koniec roku przytoczyliśmy najnowsze badania Eurobarometru, opublikowane w grudniu 2024 roku, które wykazały, że mieszkańcy strefy euro w większości są zadowoleni ze wspólnej waluty – 71% obywateli uważa euro za korzystne dla swojego kraju, a 79% dla całej Unii Europejskiej, z najwyższym poparciem w Finlandii (86%), Irlandii (84%) i na Słowacji (82%). 

Krytyczne opinie o euro, jak rzekomy wzrost cen, nie znalazły potwierdzenia w długoterminowych danych, które pokazują stabilność inflacji i większą przejrzystość cen sprzyjającą konkurencji. Wysokie poparcie dla euro, nawet w sceptycznych wcześniej państwach, podważa mity o jego negatywnych skutkach, potwierdzając jego rolę w zapewnieniu stabilności, wygody i wzrostu gospodarczego. Sprawdź wnioski z badania Eurobarometru tutaj>>

Fundacja Wolności Gospodarczej, poprzez inicjatywę Kurs Na Euro, odpowiada na najpopularniejsze mity o europejskiej walucie, informując o korzyściach i przygotowując rekomendacje reform niezbędnych do wprowadzenia euro w Polsce. Zachęcamy do śledzenia naszych działań w 2025 roku.