Chorwacja od 1 stycznia 2023 r. w strefie euro

Chorwacja od 1 stycznia 2023 r. w strefie euro

Chorwacja 1 stycznia 2023 roku zastąpiła narodową kunę przez euro i, zaledwie dziesięć lat po przystąpieniu do Unii Europejskiej, stała się dwudziestym państwem Unii Europejskiej używającym wspólnej waluty.

W związku z tym w mediach społecznościowych “Kursu na euro” zainaugurowaliśmy “cykl chorwacki”, w ramach którego publikujemy ciekawostki o najnowszym kraju członkowskim strefy euro oraz przytaczamy opinie i artykuły na ten temat. 

O znaczeniu przyjęcia euro dla Chorwatów pisał prof. Artur Nowak-Far, doradca programowy ds. euro w Fundacji Wolności Gospodarczej. Jego artykuł dla Interia Biznes z 25 grudnia 2022 roku można przeczytać tutaj.

Proces przygotowania Chorwacji do wejścia w strefę euro rozpoczął się w 2017 roku, kiedy rząd wraz z bankiem centralnym opublikował strategię dotyczącą zmiany waluty. Natomiast sama procedura wejścia do eurozony rozpoczęta została w 2019 roku listem intencyjnym i  współpracą z Europejskim Bankiem  Centralnym.

Do najbardziej kluczowych argumentów za zmianą waluty należały: obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarki, stabilizacja i silniejsze zakotwiczenie gospodarki chorwackiej w gospodarkach zachodnioeuropejskich, ograniczenie ryzyka kredytowego i kosztów bankowych, ograniczenie kosztów handlu zagranicznego, czy uzyskanie dostępu do Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Szczegółowy opis drogi Chorwacji do euro można znaleźć tutaj.